Corinium Cup 2018

South Cerney Sailing Club

Results are provisional as of 21:28 on October 2, 2018

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Position Helm Name Crew Name Class Sail No PY R1 R2 R3 R4 Points
1st Elizabeth Macdonald   Europe 321 1145 5 5 (6) 1 11
2nd Vernon Perkins   Solo 5731 1143 (9) 4 4 4 12
3rd Dave Whittle Jackie Vale Albacore 8230 1038 (10) 10 1 3 14
4th Richard Leftley   Hadron H2 115 1037 (11) 9 2 5 16
5th Kevin Weatherhead   Hadron H2 104 1037 (13) 13 3 2 18
6th Unknown   Laser 181366 1098 (16) 15 7 6 28
7th Blair Jamieson   Solo 5611 1143 2 1     32
8th Ian Bartlett   Solo 5538 1143 3 2     34
9th Andy Schaffner   Solo 4341 1143 4 3     36
10th Tony Oatley Terry Alliston Flying Fifteen (Silver) 3374 1047 (17) 16 10 10 36
11th Tim Hampton Unknown Xenon 9068 1099 (19) 19 11 9 39
12th Phil O'Nions   RS Vareo 651 1090 1 11     41
13th Nigel Dibb   Solo 5653 1143 6 7     42
14th David Jesty   Solo 5729 1143 8 6     43
15th Chris Payne   Solo 4062 1143 7 8     44
16th Chris Pontet   Topper 41353 1358 18 18 8   44
17th Katya Davies-Smith Malcolm James Scorpion 2001 1036     9 8 46
18th John Harvey Geoff Green Flying Fifteen (Silver) 3268 1047   17   7 53
19th Al Sim Malcolm James Scorpion 2001 1036 12 14     55
20th Andy Shaw   Hadron H2 123 1037 15 12     56
21st Dave Pocock   Hadron H2 116 1037     5   63
22nd Mal Stone   Solo 4855 1143 14       72
23rd Gary Morris   RS 300 A 318 972 24 DNF       82

USING RYA HANDICAPS

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Helm Name Crew Name Class Sail No PY Elapsed Corrected Points
1 Phil O'Nions   RS Vareo 651 1090 61:49 0:56:43 1
2 Blair Jamieson   Solo 5611 1143 65:03 0:56:55 2
3 Ian Bartlett   Solo 5538 1143 65:39 0:57:26 3
4 Andy Schaffner   Solo 4341 1143 66:12 0:57:55 4
5 Elizabeth Macdonald   Europe 321 1145 66:26 0:58:01 5
6 Nigel Dibb   Solo 5653 1143 66:35 0:58:15 6
7 Chris Payne   Solo 4062 1143 66:53 0:58:31 7
8 David Jesty   Solo 5729 1143 67:17 0:58:52 8
9 Vernon Perkins   Solo 5731 1143 67:34 0:59:07 9
10 Dave Whittle Jackie Vale Albacore 8230 1038 62:31 1:00:14 10
11 Richard Leftley   Hadron H2 115 1037 63:03 1:00:48 11
12 Al Sim Malcolm James Scorpion 2001 1036 63:04 1:00:53 12
13 Kevin Weatherhead   Hadron H2 104 1037 63:15 1:01:00 13
14 Mal Stone   Solo 4855 1143 71:36 1:02:39 14
15 Andy Shaw   Hadron H2 123 1037 65:04 1:02:45 15
16 Unknown   Laser 181366 1098 71:20 1:04:58 16
17 Tony Oatley Terry Alliston Flying Fifteen (Silver) 3374 1047 68:06 1:05:03 17
18 Chris Pontet   Topper 41353 1358 63:48 1:10:28 18
19 Tim Hampton Unknown Xenon 9068 1099 52:40 1:11:53 19
20 Gary Morris   RS 300 A 318 972 DNF   24

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Helm Name Crew Name Class Sail No PY Elapsed Corrected Points
1 Blair Jamieson   Solo 5611 1143 49:37 0:43:25 1
2 Ian Bartlett   Solo 5538 1143 50:21 0:44:03 2
3 Andy Schaffner   Solo 4341 1143 50:30 0:44:11 3
4 Vernon Perkins   Solo 5731 1143 50:34 0:44:14 4
5 Elizabeth Macdonald   Europe 321 1145 51:04 0:44:36 5
6 David Jesty   Solo 5729 1143 51:56 0:45:26 6
7 Nigel Dibb   Solo 5653 1143 51:57 0:45:27 7
8 Chris Payne   Solo 4062 1143 53:08 0:46:29 8
9 Richard Leftley   Hadron H2 115 1037 48:25 0:46:41 9
10 Dave Whittle Jackie Vale Albacore 8230 1038 48:50 0:47:03 10
11 Phil O'Nions   RS Vareo 651 1090 51:39 0:47:23 11
12 Andy Shaw   Hadron H2 123 1037 49:14 0:47:29 12
13 Kevin Weatherhead   Hadron H2 104 1037 49:45 0:47:58 13
14 Al Sim Malcolm James Scorpion 2001 1036 50:11 0:48:26 14
15 Unknown   Laser 181366 1098 54:22 0:49:31 15
16 Tony Oatley Terry Alliston Flying Fifteen (Silver) 3374 1047 51:57 0:49:37 16
17 John Harvey Geoff Green Flying Fifteen (Silver) 3268 1047 52:51 0:50:29 17
18 Chris Pontet   Topper 41353 1358 50:30 1:14:22 18
19 Tim Hampton Unknown Xenon 9068 1099 46:42 1:24:59 19

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Helm Name Crew Name Class Sail No PY Elapsed Corrected Points
1 Dave Whittle Jackie Vale Albacore 8230 1038 38:13 0:36:49 1
2 Richard Leftley   Hadron H2 115 1037 41:06 0:39:38 2
3 Kevin Weatherhead   Hadron H2 104 1037 41:07 0:39:39 3
4 Vernon Perkins   Solo 5731 1143 46:16 0:40:29 4
5 Dave Pocock   Hadron H2 116 1037 42:06 0:40:36 5
6 Elizabeth Macdonald   Europe 321 1145 49:57 0:43:37 6
7 Unknown   Laser 181366 1098 49:36 0:45:10 7
8 Chris Pontet   Topper 41353 1358 41:47 0:46:09 8
9 Katya Davies-Smith Malcolm James Scorpion 2001 1036 49:43 0:47:59 9
10 Tony Oatley Terry Alliston Flying Fifteen (Silver) 3374 1047 50:27 0:48:11 10
11 Tim Hampton Unknown Xenon 9068 1099 40:21 0:55:04 11

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Position Helm Name Crew Name Class Sail No PY Elapsed Corrected Points
1 Elizabeth Macdonald   Europe 321 1145 43:47 0:38:14 1
2 Kevin Weatherhead   Hadron H2 104 1037 39:50 0:38:25 2
3 Dave Whittle Jackie Vale Albacore 8230 1038 39:58 0:38:30 3
4 Vernon Perkins   Solo 5731 1143 45:02 0:39:24 4
5 Richard Leftley   Hadron H2 115 1037 41:17 0:39:49 5
6 Unknown   Laser 181366 1098 43:49 0:39:54 6
7 John Harvey Geoff Green Flying Fifteen (Silver) 3268 1047 43:24 0:41:27 7
8 Katya Davies-Smith Malcolm James Scorpion 2001 1036 43:46 0:42:15 8
9 Tim Hampton Unknown Xenon 9068 1099 47:10 0:42:55 9
10 Tony Oatley Terry Alliston Flying Fifteen (Silver) 3374 1047 46:17 0:44:12 10



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com